Ami korábban a Larousse Enciklopédia volt világszerte, vagy éppen Magyarországon a Révai Nagylexikon, az, ma mindenkinek, szerte a világon a Wikipédia – információforrás, amelyből sokan tudást remélnek csiholni. Tegyük most egy kicsit félre – a nélkül, hogy vitatnánk igazságát – Weöres Sándor – Hamvas Béla közös mondását, mely szerint a teljes tudás adat nélküli és induljunk ki Molnár Tamás professzor úr intéséből, mely szerint a konzervatívok, jelesül mi monarchisták is, ott adjuk az ellenfélnek mindig a legnagyobb sanszot, hogy nem használjuk a kor eszközeit céljaink elérésére.
Most egy ilyen eszközről van szó; a Wikipédiáról.
Aki egy kicsit is szétnézett a Wikipédián az láthatta, hogy szívünknek kedves személyekről, eseményekről, mennyire egyoldalúak az ismertetők. Egyoldalúak? Hamisak és torzak. Vajon helyes-e például I. Ferenc Józsefről egy Illyés Gyula idézettel nyitni, amely fájlalja, hogy Petőfi Sándor helyett apostoli királyunk uralta a magyar történelmet a XIX. század végén? Vagy remek érzés Metternichről „magyargyűlölőként” olvasni? Esetleg folyamatosan a „királypuccsokat” szemlézni oldalakon keresztül? Tildy Zoltánt, vagy Nagy Ferencet nagy formátumú politikusnak beállítva szkrollozni a képernyőt? Mindenkit értek ilyen vagy olyan kellemetlen vagy éppen kellemes meglepetések a Wikin, elterjedtségét és ezzel párhuzamosan fontosságát azonban eszünkbe ne jusson vitatni! A Wikipédia elterjedtebb mint sokan sejtik, tapasztalják vagy éppen gondolják. Tudásformáló hatása a mai társadalomban, a médiában, hovatovább az oktatásban tagadhatatlan és nemcsak az online közegben. A intertextualitás torzulásait mindenki tudja. A quasi-ellenőrizettség tényével mindenki tisztában van. Mégis, mindenki használja, nézi, idézi, olvassa, keresi. Jelenleg egyszerűen ez a helyzet. Lehet szűrt verziót csinálni, de minek? Azt kell megváltoztatni, ami van.
Egy „Magyar Monarchista Wikipédia Kör” szervezünk ezért, amely tagjai rendszeresen figyelnék és újraírnák, néhány fontosabb személy, esemény szócikkét a Wikipédián, feltüntetve azokat a tényszerűen bizonyítható adatokat is, amelyekkel általában a többség nincsen tisztában, azonban sok szempontból az igazabb megítélésük mellett szólhat. Mindenkire szükség van, aki egy kicsit is elkötelezett, aki egy kicsit is ért hozzá, akinek egy kicsit is bántja a szemét a torzítások vagy éppen hiányok hosszú sora a világhálón. Vannak már most önként jelentkezők, de hisszük, hogy még többen vannak azok, akik csak gondoltak erre még. Ne kommentek, magánposztok, meg chatelések, privát e-mailek hosszú sorában osszuk egymást, vagy éppen másokat, akiket meg akarunk győzni az igazunkról! Ott kell kifejteni a hatást, ahol a legnagyobb a baj és a tömegekhez ugyanannyi fáradtsággal eljuthatunk. Irány a Wikipédia! Nagy burgying, szükség van jó kertészekre. Akit érdekel a dolog jelentkezzen most a szokásos címünkön (lásd oldalt), rövid bemutatkozással, ahol jelzi ki ő és mihez is ért. Ezután továbbítjuk a többi önkénteshez, hogy közösen végezzék a munkát, az elért eredményekről meg a jövőben igyekszünk tájékoztatni minden olvasót.
11 megjegyzés:
A Wikipédián kimondottan rákosista, keményvonalas cikkeket nem nagyon lehet találni. Szerintem a ténybeli tévedés is ritka. Inkább a hangsúlyokkal van gond. Itt van pl. a Ferenc József cikk bevezetője:
"Irányítása alatt az 1850-es–60-as években az Osztrák Császárság súlyos katonai és politikai veszteségeket szenvedett, a szárd háború és porosz–osztrák háború nyomán elveszítette vezető szerepét a német államok között, és le kellett mondania itáliai tartományairól is. Ezek a vereségek kényszerítették ki a Magyarországgal való kiegyezést, a központosított birodalmi kormányzat dualista rendszerré való átalakítását."
Veszteségek, vereségek, kudarc -- egy szó sincs a "boldog békeidőkről", a fél évszázados stabilitásról, a gazdasági fellendülésről, Bécs a világ tudományos, művészeti életének egyik fővárosa, Budapest Chicago után a második leggyorsabban fejlődő világváros, stb. stb. Mindez korántsem egyszerű történelmi helyzetben:
- nincs gyarmatbirodalom,
- nincs kijárat az atlanti kereskedelemhez,
- német és olasz egység, a Monarchia már nem az egyetlen jelentős államalakulat a kontinens belsejében,
- agrártársadalom alsó rétege lesűllyed (Illyés: Puszták népe), másfél millió emberünk kitántorog Amerikába
- agrártársadalom felső rétege lesűllyed, a földbirtokos osztály megroppan, anyagi létalapja, életformája, értékrendje felszámolódik (Mikszáthot, stb. is helyre kellene tenni, nem a kártya és a rongyrázás okozta a feudális uralkodó osztályok vesztét),
- a modernizácó fő nyertese egy idegen eredetű etnikai-vallási kisebbség, a zsidók
- nemzetiségi széthúzás
- baloldali propaganda (Adytól a szimpla kommunista agitátorokig), stb.
Nem mintha az anyagi fejlődés nekünk annyira számítana, de Ferenc József materialista mérce szerint is egy rendkívül sikeres uralkodó volt, de ez egyáltalán nem derül ki a szócikkből.
Másik jellemző dolog: minden tényt kizárólag negatív színben, felnagyítva tárgyalni. Ferenc József anyja Zsófia "intrikál", "kamarilla-politikát" folytat, stb. Tudjuk, hogy ilyen pl. egy demokráciában _soha_ nem fordulhat elő, nincsenek belső körök, kizárt, hogy Dobrev Klára vagy Apró Piroska befolyásolni próbálná a Ferit, stb...
Vagy: Ferenc József korlátolt volt, "sosem értette meg a 19. század végének nemzeti mozgalmait". Az fel sem merül, hogy _nagyon is jól értette_ ezeket a mozgalmakat, nem azért ellenezte őket, mert valamit nem értett.
Sokszor ott a probléma, hogy ősrégi könyvekből másolnak be cikkeket, vagy azok alapján írnak.
Egyszeri felbuzdulásomban némi javításokat már eszközöltem pl. a Kollonich Lipót érsekről szóló cikken.
Károlyi Tamás
Ehhez mit szólsz PHJ?
http://tiszakata.blog.nlcafe.hu/
Sajó Sándor: Új Ábel
Anyám! Kegyelmed özvegyasszony,
És szűken van a kenyerünk;
Azért én, lássa, nem panaszlom,
Hogy Káin együtt él velünk;
Kegyelmed gyermekül fogadta,
Bár nem Kegyelmed szülte őt -
Legyen testvér az Istenadta,
Ha ős törzsünkkel összenőtt;
De kikesergem a világba:
Jószívem hozzá mindhiába,
És velünk él bár egy kenyéren,
Nekem e Káin nem testvérem!
Anyám! E Káin csúf szokásból
Minden dolgomba belegázol;
Játékban, utcán, kint a páston,
E Káin sose fogja pártom;
A taligánkat sose húzza,
Mikor meg tolná, visszahúzza,
Zsebemből kicseni a gombot,
Tarisznyámból a kenyeret,
Amit én gyűjtve összehordok,
Ő széjjelszórja s kinevet;
Más kedvét ellenemre szítja,
Utcák kutyáit rám uszítja
S örül, ha folyni látja vérem, -
Nekem e Káin nem testvérem!
Anyám! Én Káint bepanaszlom...
Kegyelmed gyönge, beteg asszony,
S míg betegen nyög itt az ágyban,
Ő mért fütyül kint oly vidáman?
Ha házunk őneki is háza,
Idegenek közt mért gyalázza?
Ha idegen a lelke tőlünk,
Anyám, - Káinnal mért vesződjünk?...
Nem vagyunk senki kapcarongya,
Én nem leszek Káin bolondja, -
Anyám! Nekem már forr a vérem:
Nekem e Káin rossz testvérem, -
Anyám, így élni nem öröm...
Én Káint többé nem panaszlom,
De ezt így nem bírom sokáig,
S ha Káin jobbá most se válik,
Akkor az Isten irgalmazzon, -
Bevégzem vele nagy pöröm:
Anyám, - én Káint megölöm!
Tisza Kata. Úgy rémlik, ő a magát jelenleg Magyarország miniszterelnökének tekintő elemkórtani esettel ült le társalogni valami vendéglőben még régebben, amiről aztán cikkeztek is a bulvárlapok. A kereskedelmi csatornák színvonaltalan és népbutító műsoraiban is többször szerepelt, mint műsorvezető. És írt néhány könyvet is. Szerintem Ultrajobber családja múltjára utalt, ugyanis gróf Tisza István rokona a hölgy. Aligha méltóan őrzi a nagy államférfi örökségét.
Igen, Verena jól mondja, arra akartam célozni, hogy a nagy elődhöz képest milyen liberálisnak tűnik nekem az utód.
Messze esett az alma a fájától.
Valami olyant is láttam, hogy majmuló Popper Péterrel is barátságot ápol.
Kár érte.
Azért átböngészem a blogját.
No és Esterházy főíró urunk?
Ő tán nem "elfajzott csemete"?
Sajnos van ilyen.
De az ellenkezőjére is van példa. Szerencsére.
Addig örüljünk, amíg a szellemiség él.
Miért lenne elfajzott csemete?
Próbálom ellensúlyozni Tisza Katát, cikk a stop.hu-ról (!):
"Elvégre Eilika egyszerre anyuka és Jézuska, így valakinek a konyhában is lennie kell. A hús pártján állok, de figyelembe veszem, hogy a gyerekek mit szeretnének enni. Hagyományos módon ünnepeltünk, a szenteste középpontja a szentmise. Próbáljuk a gyerekeket is ebbe az irányba terelni. Tudniuk kell, hogy a karácsony a kereszténység legfontosabb ünnepe, amelyen főként Jézus születésére emlékezünk! Szép az ajándékozás, mi is meglepjük egymást, de az est fénypontja a szentmise!"
Habsburg György válasza arra a kérdésre, hogyan ünneplik a szentestét.
Gyerekek! Az olasz wiki marhajó! Most olvasgatom és nem bírok vele betelni!
Tudom, szakbarbárság, de most nagyon örülök (Parsifal tudja, mire gondolok). Gondoltam, megosztom veletek az élményemet.
Egyébként ez a wikis projekt valami alternatív wiki lenne a wiki alapstruktúráján (pl. a Reakció blog wikije), vagy az eredeti átírása? Szvsz. utóbbi necces lenne.
Üdv:
Czelder Orbán
Ja, és BUÉK! :-)
Czelder
Megjegyzés küldése