Minden államnak hetente kell megküzdenie teljesen egyedi gondokkal, de vannak olyan kritériumok, amelyek alapján jelenleg „bukott államnak” hívnak olyan országokat, amelyek nem működnek, ahol a kormányzás csak egy álom. Annak, hogy egy államot „bukottnak” nevezzünk tizenkét olyan kritériuma van, amelyek fontosak – ezeket próbáljuk bemutatni a Foreign Policy írását ideidézve. Az írás minden egyes kritériumra hoz egy-egy országot példának, ahol az a legrosszabb a jelenlegi mutatók alapján (ezt pontszámmal is jelölte).
1. DEMOGRÁFIA
Kongói Demokratikus Köztársaság - Pontszáma: 9,9 / 10
Ha a Kongóban laksz, olyan 50% az esélye annak, hogy tizennégy éven aluli vagy. A népességnövekedés 3%-os – ami eszméletlen gyors – a polgárháború, egekbe szökő csecsemőhalandóság és a gyorsan terjedő fertőző betegségek ellenére.
2. MENEKÜLTEK
Szomália - Pontszáma: 10/10
Az ország lakosságának majd egy negyedét – olyan kétmillió embert – űzte el a polgárháború saját lakóhelyéről.
3. ILLEGITIM KORMÁNY
Afganisztán, Szomália - Pontszámuk: 10/10
Szomália nyugati támogatottságú kormánya csupán néhány háztömböt irányít Mogadishuban. Afganisztánban él és virul a tálib inszurrekció, a nemzetközi csapatok jelenléte és egy több sebből vérző elnökválasztás aláásták a kormány legitimitását.
4. AGYELSZÍVÁS
Zimbabwe - Pontszáma: 9,7/10
Az elmúlt évtizedben öt zimbabweiből egy hagyta el országát; sokan közülük professzorok, orvosok, mérnökök, jogászok és újságírók.
5. KÖZSZOLGÁLTATÁSOK
Niger - Pontszáma: 9,7/10
Niger talán a legszegényebb ország a Földön. A kormány képtelen olyan szolgáltatások nyújtására, mint oktatás és egészségügy; terjedő analfabetizmus és magas csecsemőhalandósági ráta a szörnyű eredménye.
6. TÁRSADALMI EGYENLŐTLENSÉG
Kongói Demokratikus Köztársaság, Szudán - Pontszámuk: 9,5/10
Kongó és Szudán kicsiny elitje eszméletlen mértékben meggazdagodott az országban található nyersanyagokból. A többség mindkét országban marad kétségbeesetten szegény.
7. TÖMEGES PANASZOK
Szudán - Pontszáma: 9,9/10
Az ország déli, keleti és nyugati része mind valamilyen szinten autonómiára törekszik Khartoumtól, a fővárostól.
8. EMBERI JOGOK
Szomália, Szudán - Pontszámuk:9,9/10
Egy háborús bűnökkel vádolt elnök sosem jó jel, ám a szudáni emberi jogok igazi fokmérője az izgága régiók kegyetlen brutalitással történő folyamatos elnyomása.
9. GAZDASÁGI HANYATLÁS
Észak-Korea, Szomália, Zimbabwe - Pontszámuk: 9,6/10
Észak-koreai és zimbabwei diktátorok az országuk gazdaságát a rezsim profitjának szolgálatába állították, annak ellenére, hogy nemzetgazdaságaik romokban hevernek.
10. KÖZBIZTONSÁG
Szomália - Pontszáma:10/10
Mogadishu egyes részein a kormány vagy az Afrikai Unió békefenntartói irányítanak. Máshol iszlamista milíciák, helyi hadurak vagy rivalizáló törzsek fegyveres ereje teszi ugyanezt.
11. KLIKKESEDŐ ELITEK
Szomália - Pontszáma:10/10
Iszlamista és törzsi szervezetek küzdenek országszerte a hatalomért és belső zavargások tették a kormányt látványosan instabillá.
Afganisztán - Pontszáma: 10/10
A NATO-erők nincsenek egyedül azok közül, akik az ország jövőjét akarják irányítani; Pakisztán, India, Irán, Oroszország és Kína szintén különböző érdekekkel vannak jelen.
Fordította: Uhel Péter.
10 megjegyzés:
11.Színvonal
Ha Magyarországon laksz, 2/3-ad az esélye annak , hogy egy volt sportoló lesz a köztársasági elnök.
(Persze semmi bajom a sportolókkal, de maga a tény jól mutatja a Magyar Köztársaság színvonalát.)
Hát igen, lassan mi is rajta leszünk a listán. Észrevettétek, h ezek is csak köztársaságok? És a legtöbb ráadásul poszt-gyarmati Afrika.
Azon kellene inkább elgondolkodnunk, hogy Magyarországon mely kritériumok relevánsak jelenleg és milyen szinten. Ez is megérne itt egy bejegyzést úgy érzem.
Pardon 13. lett volna
A lényeget értitek:)
Azért Magyarország fényévekre van még Fekete-Afrikától. Az ő bajuk nem a köztársaság, hanem a kényszerű átmenet a törzsi állapotokból az ipari forradalomba. Nekik volt kb. 50 évük arra, amire nekünk több mint ezer.
(És még nem hallottam olyanról, hogy a Guineai öbölben történt olajszennyezések miatt bármelyik cég fizetett volna egy fillért is a helybéli országoknak, mint teszik azt Amerikában.)
@Staminak: a sportoló sportoljon, az uralkodó uralkodjon. Mindenki maradjon a kaptafánál, mert kicsit sokba fáj már nekünk, hogy mindenki azt csinálja, amihez NEM ért.
@ Vass Dániel:
Egyrészt. Másrészt ez a nagy függetlenségi mámor (minden mindegy, de jeeeeh, független vagyok). Harmadrészt ez a jótékonysági, adakozós, Bono-féle hozzáállás. Negyedrészt a fehér irányítás kirúgása.
Két könyvet olvastam mostanában a témáról:
Thomas Pakenham, Longford 8. grófja:
The Scramble for Africa,
John Donnelly Fage:
Afrika története
Mindkettő megerősített abban a tudatban, hogy a gyarmatosítás olyan forradalmi változásokat hozott főként Fekete-Afrikában, amelyet finoman szólva is ajánlatos elkerülni a jövendőben.
Vass Dániel egyetértünk :)
Hogy is mondta Hamvas
Az irónia az, hogy a kasztok pont akkor tűntek el, amikor a legnagyobb szükség lett volna rájuk.
Avarna...
Fekete-Afrika... kiváló búr vezetés mellett, ma virágzó államok lennének, ehelyett...
Ehelyett van egy kihasználó Nyugat, ami ahelyett, hogy szimbiózisként kezelné a fehérek és a feketék viszonyát, kihasználja őket a végtelenségig.
Mindenkinek ajánlom figyelmébe az Age of stupid című filmet.
Jól bemutatja a nigériai helyzetet példának okáért.
http://www.youtube.com/watch?v=LUpxvdIm2nw
A jövő országa Szomália. Egyébként nincs ott valami befektetésük a mi mai elitünknek? Mert ha szükség lenne rá, jó lenne, ha meg tudnák magukat húzni valahol. Egy Gyurcsányfalván, egy Hagyóvárosban egy Verespatakon vagy egy Sólyomszálláson.
Egyébként a feltételeknek együtt kell lennie, vagy csak a több mint a felének (amúgy republikánusosan), hogy egy állam bukottnak legyen tekinthető?
Megjegyzés küldése